Nový bigbítový festival

Po dlouhé době zahraje kultovní rockový soubor z Valašska – Ciment. Až od Prahy přiteče energie a radost nezapomenutelné legendární kapely Vltava (Praha), která v našich krajích nehrála a hrát nebude roky. Čistou undergroundovou nálož přiveze BBP podzemní orchestr (Praha). Vystoupí i Černá kočka, jazz-funky kapela z Ostravy. Valašský jazzrock bigbít Ležérně a vleže, pankáči z Meziříčí Promiň, nebo básník Jakub Chrobák z Lužné. A do toho cimbálová muzika Jasénka.

BARGLOBUS - odjezdy

Slavičín (aut. nádr.) 13.00, 15.00

Brumov-Bylnice 13.15, 15.15


Val. Klobouky (nám.)
13.30, 15.30


Vsetín (aut. nádr. ,,výš. budova“)
 13.00, 15.00


PO AKCI KYVADLOVÁ DOPRAVA ZPĚT 

(Velké Karlovice v případě zájmu)

Stavíme na všech zastávkách ČSAD.

Tož přiďte! Uvidíte, uslyšíte aj zažijete věci, bez kerých by vám bylo čučno!
Ale bacha! Enom málo lidí sa vejde! 400 a dosť!

Program

LEŽÉRNĚ A VLEŽE

Valašsko

Asijazz z Valašska – nálož energie a humoru

Zbyněk Jakubec – zpěv, trubka
Aleš Mrnuštík – zpěv, kytara
Ivan Hrdina – baskytara
Pavel Ištvánech – klávesy
Jan Alexej Zatyko – bicí
David Žižka – kytara

Hravost a energie kapele zůstaly i v současném složení. K tomu se přidala hudební vyzrálost i humorný lidský nadhled. Kapela si ráda vypůjčuje známé melodie a jejich variace a představuje je v nových souvislostech a kontextech.

historie

Kořeny tohoto podivuhodného souboru sahají až do roku 1982. Za více než 30 let existence prošlo touto kapelou už kolem 40 členů. Srovnatelný počet známých i neznámých hostů a hudebníků s ní spolupracoval na různých projektech. Původně tří až pětičlenný undergroundovo-punkový soubor se během let rozrostl na dnes až čtrnáctičlenný podzemní orchestr.

ČERNÁ KOČKA

Ostrava

jazz-funky radost a hravost z Ostravy

Milan Srb – zpěv 

Honza Klajný – kytara 

Jiří Geršl – bicí 

Petr Kutáč – basa 

David Gadula – Sax

Koncerty kapely jsou velmi pestrým mixem nářezu, funky houpavosti i jazzové uvolněnosti, které doplňují ironické, hravé a jazykově vynalézavé texty.  

historie

Kapela se schází roku 2007 a jejím trvalým sídlem je zkušebna pod mnoha legendami opředenou ostravskou haldou Ema. Snad díky této poloze Černá kočka představuje souhru velkého množství hudebních stylů, podobně jako se na haldu ukládají nejrůznější kusy země, 

tak i v hudbě Černé kočky najdete především jazz, hodně bigbítových kořenů, kytarový zvuk, stejně jako funky hravost a další hudební proudy. Kapela je spojením vynikajících muzikantů, o čemž svědčí např. vítězství na festivalu Setkání kytaristů (2007).

Jakub Chrobák

Lužná

Hrdý Valach, textař a básník z Lužné

Narozen na Vsetíně, vystudoval a doktorát získal na FF Ostravské univerzity, literaturu vyučuje na Slezské univerzitě v Opavě.

 Pro nezávislé bytové Radio Les, jehož je také redaktorem, připravuje pravidelné podcastové pořady Meditace na podsíňku a Kritický metr.


 Vášnivý milovník piva, fanoušek vsetínského ledního hokeje, valašských kotárů a dobrých hospodských řečí.

 Ty se potom promítají do jeho pěti básnických sbírek. Poslední se jmenuje V krvavinách a výrazně se v ní zdůrazňují motivy Valašska, ale i Lužné jako specifického místa k životu i meditaci.

pROMIŇ

Valašské Meziříčí

Valašskomeziříčský punkový nářez a smetí z garáže

Martin: gajtra, zpěv

Mára: gajtra, zpěv

Mirai: gajtra

Dr.: basa

Bechy: škopky

V současnosti spíše intenzivně zkoušejí, sami svou hudbu charakterizují takto: „Smetí z garáže alkofeťáků z Valmezu.“ A je v tom opravdu cosi ze starého punku a grunge. Nejsou důležitá jména a výsledky, ale onen pohyb energií na zkušebně, který pak kapela přenáší i na pódium, takže pokud něco Promiň charakterizuje, jsou to hudebně silné emocionální a energetické výboje.

Jak pankáči z Valmezu 

na pódium vylezú,

každý si chce zapařit.

Tak hrajú z PROMIŇ ogaři!

historie

Jedná se o relativně mladou kapelu, která se seskupila kolem protřelého bigbíťáka a řidiče sanitky, kterému neřeknou jinak než Doktor. Nový život jemu i celé formaci vdechli mladí hoši, kteří se nebojí vrátit na jeviště agresi, revoltu, ale i uvolněnost a hravou drzost mládí.

Jasénka

Vsetín

Udržujeme folklor hornaté oblasti na východě Moravy zvané Valašsko.

Hore háj, dole háj,

hore hájom chodník!

Moj otec bol dobrý,

ja musím byť zbojník.

Ja musím byť zbojník,

košulenka tenká,

jak začne s cimbálem

v kole hrát JASÉNKA!

historie

Naše historie se začala psát v srpnu roku 1944 ve vsetínské místní části Jasenka, po níž také spolek nese své jméno. Vznik inicioval Zdeněk Kašpar, legenda valašského folkloru, z jehož jedinečných hudebních úprav a sběrů čerpáme dodnes.

 

Tancujeme, hrajeme a zpíváme v pěti složkách – dětských i dospělých, tanečních i hudebních, což do repertoáru přináší nejen typické točivé a figurální tance či mužské odzemkové figury, ale také dětské hry, řemeslnické tance a scénické zvykosloví (např. fašanky, vynášení mařeny, dožínky, vánoční koledování…)Za dobu svého působení jsme uskutečnili nespočet vystoupení jak na domácí půdě, tak v mnoha koutech světa (např. Čína, Kanada, Egypt, Jižní Korea).

 

Naším zájmem však není prezentovat valašský folklor pouze za hranicemi regionu. Rádi bychom, aby se valašské písničky, tance a tradice uchovaly zejména tam, odkud pochází. Dvakrát do roka zveme veřejnost na besedování s názvem Kerú si dáme aneb valašské zpívánky, podílíme se na pořádání mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec a obnovili jsme masopustní zvyky na Vsetíně. 

Kromě spolupráce s taneční skupinou souboru se věnujeme i samostatným koncertům. Hrajeme nejen pod nohy na besedách u cimbálu, valašských bálech či plesech, ale doprovázíme také významné životní události, jako je svatba a jiné veselice. Do roku 2002 stál v čele cimbálové muziky sám zakladatel Zdeněk Kašpar. Po jeho smrti se primášského postu ujal Zdeněk Zmeškal. Od roku 2019 na tento post nastoupil Jan Vaculín – poslední generace vychovávaná Zdeňkem Kašparem. V muzice působí také dcera, Hana Sýkorová (Kašparová), která pokračuje v rodinné hudební tradici a současně dohlíží na odkaz svého tatínka.